Co znamenají jména našich koťátek?

Babette (naše česká Babetka) je ženské jméno francouzského původu. Vzniklo zkrácením hebrejského jména Alžběta (Elíšébah), s významem „Můj Bůh je má přísaha“. Až nás naše Babetka opustí, určitě si rádi zanotujeme s panem Suchým, že je popleta a vyrazila do světa… Myslíme si, že to ale nebude chyba, protože se u někoho z vás naučí novým věcem a budete ji mít rádi. Při vybírání jmen jsme mysleli i na zkratku jména Babe, tedy Bejb.

 

Baloo je jméno mohutného medvěda v Kipplingově Knize džunglí. Je odvozeno od paštúnského slova bhālū – medvěd, v sanskrtu bhallūka; určitou příbuznost by mohlo mít i se slovy bhalnū-ka nebo bharṇū-ka, která znamenají „hnědý“. Česky bychom mohli tomu jménu dát přeneseně význam „mohutný jako medvěd“. Uvidíme, jestli Baloo něco medvědovitého podědí. Zatím je ze všech nejmenší.

 

Bibiana je ženské křestní jméno latinského původu. Pochází ze slova vivius nebo vivus a vykládá se jako „plná života, čilá“. Jeho obdobou je jméno Vivian. Mimochodem biblické jméno Živa – matka všeho živého – dostala od svého muže Adama matka všeho života Eva. My jsme jméno vybrali především proto, aby se mohlo zkrátit na pohodlné Bibi.

 

Bree je původem galské, irské, ale i britské dívčí jméno. Ovšem naše koťátko je kluk, a dostal toto jméno podle naší nejoblíbenější knížky – Kůň a jeho chlapec od C. S. Lewise z cyklu o Narnii. Brí je v této knize velmi moudrý, mluvící narnijský kůň. Celým jménem se jmenoval „Bríhy-hinny-brinny-huhy-ha“. Milovníci Lewisova přítele Tolkiena ale toto jméno znají také. Je tak v originále nazvána vesnice východně od Kraje, v češtině známá jako „Hůrka“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *